درمان تب کودک؛ برای تب بچه چی خوبه؟

به گزارش محدوده دیجیتال، درمان تب کودک؛ برای تب بچه چی خوبه؟ از مهمترین راه های درمان تب بچه ها، مصرف مایعات کافی است. مصرف مایعات کافی به کاهش دمای بدن کودک یاری نموده و موجب درمان تب کودک خواهد شد. مصرف مایعات کافی کم آبی بدن را برطرف نموده و بسیاری از عوارض کم آبی را که ممکن است در بهبودی کودک تاثیر منفی بگذارند، از بین خواهد برد.

درمان تب کودک؛ برای تب بچه چی خوبه؟

محدوده دیجیتال| تب کودک پاسخ طبیعی بدن در مبارزه با عفونت هایی مانند سرفه و سرماخوردگی است. بسیاری از بیماری های مختلف باعث ایجاد درجه حرارت بالا در بچه ها می شود مانند آبله مرغان، آنفولانزا، عفونت گوش و. دمای طبیعی بدن نوزادان و بچه ها در حدود 36.4 درجه سانتی گراد است؛ البته این دما در بچه ها مختلف متفاوت است.

به طور کلی، به درجه حرارت بالای 38 درجه سانتی گراد تب گفته می شود. چنانچه پیش از این هم در نمناک گفتیم درجه حرارت بالا در بچه ها خردسال بسیار متداول است. درجه حرارت معمولا طی 3 یا 4 روز به حالت عادی باز می شود.

با لمس کردن پیشانی، پشت و شکم کودک می توان به راحتی تب را تشخیص داد. هنگامی که کودک دچار تب می شود تعریق بدن او افزایش می یابد و گونه هایش سرخ می شوند. معمولا در چنین شرایطی کودک بی حال شده و نسبت به انجام بازی و فعالیت های جسمی بی میل می شود. برای معین درجه حرارت بدن می توان از دماسنج های دیجیتالی نیز استفاده کرد.

تب بالای 38 درجه در بچه ها زیر 3 ماه

تب بالای 2/38 در بچه ها 3 تا 6 ماه

تب بالای 38/8 در بچه ها بالای 6 ماه خطرناک است.

درمان تب در کودک

معمولا با انجام مراقبت های مناسب، درجه حرارت بدن کودک بعد از گذشت چند روز پایین میاید. این مراقبت ها عبارتند از:

دادن مایعات بیشتر به کودک:

برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، به کودک مایعات فراوان مانند آب و آبمیوه دهید.

نگهداری کودک در خانه

برای اینکه بدن کودک خنک نگه داشته شود بهتر است او را به بیرون از خانه نبرید.

استراحت کودک

کودک دچار تب باید در خانه استراحت کافی نماید تا بدن بتواند با عوامل بیماری زا مبارزه کند.

پا شویه کودک

برای پایین آوردن تب کودک بهتر است او را با آب ولرم (نه آب سرد) حمام کنید و او را پاشویه کنید و بر بدن او پارچه نمناک بگذارید.

کمپرس سرد یکی از بهترین و آسان ترین راه ها برای کاهش دمای بدن کودک است. اولین کاری که بعد از مواجهه با تب بچه ها باید انجام دهید این است که دستمالی مرطوب را بر روی پیشانی او قرار دهید. این کار می تواند به پایین آوردن دمای بدن کودک یاری زیادی کند.

نکته: از آب بسیار سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن کودک شود.

 • مقداری آب سرد را درون یک کاسه بریزید. در صورت تمایل می توانید چند قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید؛ اسید سرکه سبب خارج شدن گرما از پوست می شود.
 • یک دستمال تمیز را درون آب قرار دهید و آب اضافی آن را بگیرید.
 • سپس این دستمال مرطوب را بر روی پیشانی کودک خود قرار دهید.
 • هنگامی که پارچه گرم می شود آن را بردارید و دوباره تکرار کنید.
 • برای پایین آوردن تب بچه ها این کار را تا جایی که تب او کاهش بیابد ادامه دهید.

بر خلاف تصور عموم، حمام آب گرم می تواند سبب درمان تب بچه ها شود. حمام آب گرم می تواند به برگشتن دمای بدن به حالت معمولی یاری کند؛ همچنین سبب ریلکس شدن بدن کودک و خواب بهتر او می شود که برای درمان سریع تب کودک ضروری است. از حمام آب سرد برای درمان تب بچه ها استفاده نکنید؛ چرا که به احتمال زیاد تاثیری عکس خواهد داشت.

غوطه دادن بدن یا بخشی از بدن در حمام آب گرم سبب گردش خون و کاهش دمای بدن می شود.

 • شما می توانید فرزند خود را به حمام آب گرم با بخار ببرید. این کار را 2 الی 3بار در روز انجام دهید.
 • برای درمان تب بچه ها، چند قاشق غذاخوری سرکه را با یک کاسه آب گرم مخلوط کنید و یک دستمال را درون آب قرار دهید؛ سپس آنرا فشار داده و روی پیشانی کودک قرار دهید.

کمپرس سرکه گرم در طی 15 دقیقه سبب کاهش دمای بدن بچه ها مبتلا به تب می شود.

مطالعه ای در مجله بین المللی علوم و تحقیقات در سال 2015

از مهمترین راه های درمان تب بچه ها، مصرف مایعات کافی است. مصرف مایعات کافی به کاهش دمای بدن کودک یاری نموده و موجب درمان تب کودک خواهد شد. مصرف مایعات کافی کم آبی بدن را برطرف نموده و بسیاری از عوارض کم آبی را که ممکن است در بهبودی کودک تاثیر منفی بگذارند، از بین خواهد برد.

 • به کودک خود آب معدنی بدهید و همراه با آب از حمام آب گرم نیز بهره ببرید.
 • شیر سرد، آب نارگیل، آب میوه، میوه های غنی از آب، سوپ و ماست نیز می تواند به بچه ها داده شود.

توجه: بچه ها ممکن است به علت ناراحتی از تب دست رد به خوردن زیاد مایعات بزنند پس بهتر است در چند وعده به آن ها داده شود.

صرف نظر از تب بچه ها، استراحت و خواب کافی به شدت برای بدن احتیاج است؛ زیرا باعث می شود که بدن انرژی خود را برای انجام درست وظایف خود ذخیره کند. اما برای درمان تب بچه ها استراحت و خواب کافی معجزه می نماید؛ چرا که با خوابیدن، بدن انرژی و زمان لازم برای مبارزه با میکروب های ورودی را دارد؛ بنابراین برای پایین آوردن تب کودک مهم است که فرزند شما خواب و استراحت کافی داشته باشد.

اگر کودک تمایلی به خواب نداشته و یا نمی تواند در مدت زمانی طولانی در یک محل بنشیند فعالیت هایی که احتیاجمند دامنه حرکاتی محدود است انتخاب کنید؛ مانند رنگ آمیزی، حل جورچین، بازی با اسباب بازی موردعلاقه که می توانند انتخاب های خوبی باشند. همچنین می توانید فیلم یا برنامه تلویزیونی موردعلاقه او را برایش پخش کنید.

برای درمان تب بچه ها ضروری است که فرزند خود را در یک محل خنک نگه دارید. دمای اتاق نباید بیش از حد گرم یا سرد باشد. سعی کنید دمای اتاق کودک خود را بین 21.1 و 23.3 درجه سانتی گراد نگه دارید. اگر از پنکه استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در معرض باد مستقیم قرار نگیرد.

اگر از سیستم تهویه مطبوع مانند کولر استفاده می کنید درجه حرارت را در سطحی قرار دهید که کودک راحت باشد. اطمینان حاصل کنید که کودک در حال لرزش از سرما نیست. همچنین اگر از بخاری برای متعادل نگه داشتن دما استفاده می کنید مراقب باشید که اتاق کودک شما بیش از حد گرم نشود.

توجه: لباس های سبک بر تن کودک خود کنید و پتویی نازک بر روی او قرار دهید. پوشانده شدن کودک با لایه های لباس یا پتو سبب افزایش دمای بدن او و بدتر شدن حال کودک می شود.

مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بدون مشورت با پزشک، روش های درمان خانگی تب بچه ها را انجام ندهید. همچنین ضروری است برخی از کارها را حین ابتلای کودک خود به تب انجام ندهید که در ادامه به ذکر آنها پرداخته ایم:

 • برای درمان تب بچه ها، هرگز از آسپرین استفاده نکنید. این کار می تواند بیماری جدی به نام سندرم ریه را ایجاد کند.
 • از دادن داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا (آنفولانزا) به بچه ها کم سن اجتناب کنید. بچه ها زیر 4 سال نباید از آنها استفاده نمایند. البته معین نیست برای بچه ها بزرگتر چقدر موثر و بی خطر است.
 • اگر تصمیم دارید از داروهای سرماخوردگی بهره ببرید، با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید تا مطمئن شوید فرزند شما به اندازه کافی سن برای مصرف دارو دارد.
 • بر اساس تحقیقات و گزارشات سازمان غذا و دارو، هیچ کودک زیر 2 سال مبتلا به هر نوع سرفه یا سرماخوردگی نباید مواد حاوی ضد احتقانی یا آنتی هیستامین مصرف کند؛ حتی برای بچه ها بالای 2 سال باید با احتیاط از این داروها استفاده شود.
 • به هیچ کودک زیر 4 سال نباید دارویی داده شود که ترکیبی از داروی درمان سرفه و داروهای سرماخوردگی باشد. عوارض جانبی احتمالی این داروها ممکن است تهدید نماینده زندگی او باشند.
 • اگر پزشک می گوید استفاده از داروی سرفه یا سرماخوردگی موردی ندارد، قبل از خرید برچسب دارو را بخوانید تا مطمئن شوید موارد استفاده آن با علائم کودک شما مطابقت دارد یا خیر. بدون تایید پزشک متخصص اطفال داروهای مختلف را تست نکنید.
 • از حمام آب سرد استفاده نکنید و یا پوست کودک را با الکل ماساژ ندهید؛ زیرا ممکن است سبب بالا رفتن تب شود.
 • اگر کودک شما دچار لرز است، او را با پتو یا لباس ضخیم گرم نکنید.
منبع: فرادید

به "درمان تب کودک؛ برای تب بچه چی خوبه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تب کودک؛ برای تب بچه چی خوبه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید